W tym tekście dowiesz się jak sprawdzić historię pojazdu na podstawie danych z dowodu rejestracyjnego. Dokonać tego można przez stronę internetową www.historiapojazdu.gov.pl

 

Informacje o interesującym nas samochodzie można uzyskać przy pomocy ogólnodostępnej bazy, czyli  Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dostęp do niej można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej www.historiapojazdu.gov.pl – wystarczy podać dane z dowodu rejestracyjnego, czyli numer rejestracyjny, numer VIN  i datę pierwszej rejestracji.

 

Po podaniu danych uzyskamy dostęp do „osi czasu”, która pokazuje historię danego pojazdu  od momentu jego produkcji, aż po wszystkie zmiany właścicieli na krajowym rynku. Znajduje się tam także historia przeglądów. Od 2014 roku podaje się w niej zapisany przebieg samochodu.

Od początku 2018 roku istnieje również możliwość dotarcia do danych zagranicznych. Procedura jest jednak bardziej skomplikowana i wymaga założenia tak zwanego profilu zaufanego eGO – można go założyć w wybranych urzędach. Dane obejmują obecnie 21 krajów – Francję, Holandię, Włochy, Szwecję, Czechy, czy też Kanadę i USA. Brakuje niestety danych z Niemiec.  Znajdą się tam także wpisy dot. tego, czy samochód nie figuruje w zagranicznych bazach jako kradziony, powypadkowy, złomowany, czy też używany jako taksówka.