Jesień na drogach – jak przygotować do niej samochód?

 

Kalendarzowe lato już za nami, a warunki na drogach w ostatnim czasie bardzo się pogorszyły. Pomorskie Stacje Diagnostyczne Europak przedstawiają poradnik, w jaki sposób przygotować samochód do jesiennych wyjazdów.

 

Termin ważności przeglądu rejestracyjnego i ubezpieczenia

Otwórz dowód rejestracyjny Twojego samochodu i sprawdź, do kiedy są ważne jego badania techniczne. Jeśli skończyła się ich ważność, bądź też upływa podczas planowanego urlopu, koniecznie odwiedź najbliższą stację kontroli pojazdów przed wyjazdem.

Cepik 2.0
Data ważności przeglądu znajduje się w dolnej części pieczątki w dowodzie rejestracyjnym
Zastanawiasz się, na której stacji w Trójmieście najlepiej zrobić przegląd?

Wybierz nasze stacje –  najlepiej oceniane przez klientów – znajdują się w Gdańsku na Osowej (Barniewicka 46) i Oruni Górnej (Fieldorfa 25); w Gdyni na Wielkim Kacku (Wielkopolska 393), na Obłużu (płk. Dąbka 220) oraz w Kosakowie. Jesteśmy także na Kaszubach – w Dzierżążnie, przy drodze wojewódzkiej nr 211 (Kartuska 10A) oraz w Stężycy (Reja 7).

Na miejscu nasi eksperci sprawdzą między innymi: skuteczność działania hamulców, stan układu kierowniczego i zawieszenia, skuteczność oświetlenia oraz stan ogumienia.

Jeśli zaś przegląd Twojego samochodu jest ważny, a mimo to chcesz go sprawdzić to także możesz odwiedzić jedną z naszych stacji. Dla naszych klientów usługa sprawdzenia pojazdu przed wyjazdem jest całkowicie darmowa!

CO NALEŻY SPRAWDZIĆ SAMEMU PRZED WYJAZDEM?

Poziom oleju Kontrola i uzupełnienie poziomu oleju to absolutne minimum, które trzeba wykonać przed wyjazdem w dłuższą podróż. Nie ma to znaczenia, czy samochód jest zupełnie nowy, czy już nieco starszy – poziom oleju musi być zawsze prawidłowy.

Warto przyjrzeć się poziomom innych płynów eksploatacyjnych – do spryskiwaczy, hamulcowego oraz chłodniczego.

Niezbędne wyposażenie Trójkąt ostrzegawczy i gaśnica są obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Polsce. Przed wyprawą warto także doposażyć auto w porządną apteczkę, kamizelki odblaskowe, linkę holowniczą i przewody rozruchowe. Warto także sprawdzić jakie jest wyposażenie obowiązkowe samochodu w kraju, do którego się wybierasz.

Komfort podróży Sprawdzenie wycieraczek i szyb. Należy sprawdzić, czy pióra nie są wyszczerbione i popękane. Jeśli tak, wycieraczki należy wymienić. Brudna szyba czy też reflektory pogarszają komfort i bezpieczeństwo podróży – chcesz umyć samochód? Zapraszamy na jedną z naszych myjni!

Oświetlenie Należy sprawdzić sprawność reflektorów, a jeśli będzie to konieczne, zmienić żarówki na mocniejsze. Konieczne jest również prawidłowe ustawienie świateł tak, żeby nie oślepiać pozostałych użytkowników ruchu.

Wentylacja Po lecie kanały wentylacyjne są zanieczyszczone, co zmniejsza ich drożność i skutkuje niesprawnym działaniem nawiewów i klimatyzacji. Dobrym pomysłem jest odkurzenie kanałów, a także wylotów we wnętrzu auta, przeczyszczenie i wysuszenie filtrów pyłkowych. Dzięki temu można uniknąć problemu parujących szyb.