CO NALEŻY SPRAWDZIĆ PRZED ZIMĄ?

 

Termin ważności przeglądu rejestracyjnego i ubezpieczenia

Otwórz dowód rejestracyjny Twojego samochodu i sprawdź, do kiedy są ważne jego badania techniczne. To powinien być Twój pierwszy krok . Aby auto dobrze sprawowało się w trudnych warunkach, warto wybrać się wcześniej na przegląd, nawet jeśli nie zbliża się jeszcze termin corocznego badania technicznego. Lepiej mieć pewność, że dwa kluczowe układy: kierowniczy i hamulcowy są sprawne w stu procentach. Na miejscu nasi eksperci sprawdzą także ustawienie świateł, luzy w zawieszeniu, stan amortyzatorów, ustawienie zbieżności oraz skuteczność hamulców.

Jeśli skończyła się ważność Twojego przeglądu, koniecznie odwiedź najbliższą stację kontroli pojazdów. Pod tym adresem znajdziesz lokalizacje i adresy wszystkich Pomorskich Stacji Diagnostycznych! Najbliższą znajdziesz w Gdańsku na Morenie, na ulicy Potokowej 2, albo na Oruni Górnej, na ulicy Fieldorfa 25.

Akumulator

Ładowanie akumulator

Przy temperaturze poniżej zera traci on 20 proc. Swojej nominalnej mocy, a przy mrozie rzędu 20 stopni, pojemność spada o połowę. Oprócz kontroli poziomu elektrolitu warto podładować baterię przed zimą i zadbać o czystość połączeń. Pamiętajmy jednak, że akumulator nie jest wieczny, co 4–5 lat wypada go wymienić.

Układ hamulcowy i amortyzatory

Sprawdzanie Skuteczność działania hamulców
Sprawdzanie Skuteczność działania hamulców

Hamulce również muszą zostać sprawdzone przed zimą, co jest szczególnie ważne podczas jazdy na nierównościach pokrytych śniegiem. Układ hamulcowy musi być sprawdzony zarówno na przedniej, jak i tylnej osi. Ważny jest również rozkład sił hamowania na poszczególne koła. Warto także przyjrzeć się przewodom, które często są mocno skorodowane. Zarówno amortyzatory jak i hamulce klienci Pomorskich Stacji Diagnostycznych mogą sprawdzić całkowicie darmowo. Sprawdź, gdzie znajdziesz nasze stacje – wejdź na ten adres.

Opony

Manometr - kontrola ciśnienia w oponach
Manometr – kontrola ciśnienia w oponach

 

Nawet jeśli śnieg miałby tej zimy spaść tylko raz, to warto zmienić opony na zimowe. Nawet tanie opony zimowe zapewnią znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa przy niskich temperaturach i zalegającym na drogach śniegu. Opony letnie ze względu na swoją budowę nie są w stanie poradzić sobie w takich warunkach.Opona zimowa jest wykonana z miękkiej gumy, która jest odporna na twardnienie. Jej struktura jest bardzo porowata, aby mogła wczepić się w śnieg i wyrzucić go za samochód. Ważne jest, aby opony były w odpowiednim stanie – jak to sprawdzić? Dowiesz się w tym tekście.

Poziom oleju

Kontrola i uzupełnienie poziomu oleju to absolutne minimum, które trzeba wykonać przed wyjazdem w dłuższą podróż. Nie ma to znaczenia, czy samochód jest zupełnie nowy, czy już nieco starszy – poziom oleju musi być zawsze prawidłowy.
Warto przyjrzeć się poziomom innych płynów eksploatacyjnych – do spryskiwaczy (zimowy to konieczność w ujemnych temperaturach), hamulcowego oraz chłodniczego. W przypadku tego ostatniego nie zapominajmy o tym, że także trzeba go wymieniać, ponieważ z wiekiem traci on swoje właściwości.

Niezbędne wyposażenie

Trójkąt ostrzegawczy i gaśnica są obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Polsce. Przed wyprawą warto także doposażyć auto w porządną apteczkę, kamizelki odblaskowe, linkę holowniczą i przewody rozruchowe. Warto także sprawdzić jakie jest wyposażenie obowiązkowe samochodu w kraju, do którego się wybierasz.

Komfort podróży

Nie zapomnijmy o uzupełnieniu zimowego płynu do spryskiwaczy!

Sprawdzenie wycieraczek i szyb. Należy sprawdzić, czy pióra nie są wyszczerbione i popękane. Jeśli tak, wycieraczki należy wymienić. Brudna szyba czy też reflektory pogarszają komfort i bezpieczeństwo podróży.

Oświetlenie

Stacja Kontroli Pojazdów Diagnostyczna Myjnia Bezdotykowa Gdańsk Orunia Górna Fieldorfa

Należy sprawdzić sprawność reflektorów, a jeśli będzie to konieczne, zmienić żarówki na mocniejsze. Konieczne jest również prawidłowe ustawienie świateł tak, żeby nie oślepiać pozostałych użytkowników ruchu. Przypomnijmy, że na każdej z naszych stacji światła ustawisz za darmo!

Wentylacja

Jeśli kanały wentylacyjne są zanieczyszczone, automatycznie zostaje zmniejszona ich drożność i skutkuje to niesprawnym działaniem nawiewów i klimatyzacji. Dobrym pomysłem jest odkurzenie kanałów, a także wylotów we wnętrzu auta, przeczyszczenie i wysuszenie filtrów pyłkowych. Dzięki temu można uniknąć problemu parujących szyb.

Lakier

Myjnia Bezdotykowa Samoobsługowa Gdańsk Orunia Górna Fieldorfa

Przygotowanie samochodu na zimę wymaga również zewnętrznej pielęgnacji. Żaden samochód nie lubi wilgoci, minusowych temperatur i soli sypanej na śliskie drogi, która oznacza zagrożenie rdzą. Pielęgnację auta należy zacząć od porządnego mycia i jeszcze lepszego woskowania, które skutecznie chroni samochód przed korozją. Zapraszamy do skorzystania z naszej myjni samoobsługowej w Dzierżążnie, Gdańsku Oruni oraz na gdyńskim Obłużu.